2012. július 26., csütörtök

A, IA, PIA, IMPIA, LIMPIA

2012 Július 26, 15 óra 4 perc, London. Süt a nap. Annyi fok van mint amennyi az elmúlt 2 hónapban összesen. A Hyde Parkban már beindult a koncert, várják az Olimpiai lángot ami este 7-8 óra fele érkezik a koncert zárt területére, hogy ott is begyújtsanak egy újabb üstöt a 30. Olimpiai Játékok kezdetéért.

A Tower híd karikáit viszik fel a Temzén (2012 Február)


Lassan engem is elragadott az izgalom. Bármennyire is húztam a számat a kellemetlenségek miatt, a héten ez megfordult. Én is itt fizetek adót, az én adómból is megy ez a cécó. Szóval ennyi erővel akár jól is érezhetem magam, főleg mielőtt indulunk nyaralni jövő héten.

foto Bettor


Nemsokára lesz 10 éve hogy itt vagyok, és micsoda ünneplés van! 2002-ben még az EUba lépés is egy távoli álom volt, 2005-ben meg hihetetlen gondolat hogy valaha egy olyan városban lesz Olimpia amit én oly jól ismerek. Akkor még nem gondoltam hogy még most is itt leszek. Most, itt, 15 óra 9 perckor. Másfél óra és a munkahelyemhez egészen közel jön az Olimpiai láng. A világ szeme Londonon. Én meg itt vagyok a város közepén. Felfogni is furcsa.

foto Ibtimes


Az izgalmak ellenére is nehéz elfelejteni hogy mekkora tömegeket várnak. A metrótól nagyon tartok, de talán - mert jó idő van - nem lesz olyan vészes, de továbbra is becsülöm az angolok higgadtságát hogy az angol nyelven kívül semmilyen más idegen nyelvet nem használnak az információs táblákon.

Aki nem tud angolul az nehézségeknek néz elébe, ha nincs felkészülve igazán.

Az állomásokon egyértelműen ki van listázva, hogy melyik sporteseményhez melyik állomásnál kell leszállni. Angolul. Tehát akinek jegye van annak utána kell néznie hogy angolul mi a sport neve, mert elmutogatni nem lesz idő és hely...

Metróztam már Párizsban, Brüsszelben és Budapesten. A háromból itt van a legnagyobb hálózat, és szerintem a legjobban kitáblázott és a legszebben berendezett is. Amikor itt metrózunk, mindig csak meg kell nézni a peronon a táblát. Felül van az állomás ahol vagyunk, és alatta kilistázva hogy mik a következő állomások. Vannak kihívások azért, pl amikor elágazik a vonal, de a lényeg hogy mindig megkeressük hogy melyik a mi célpontunkhoz legközelebbi végállomás (pl a District Line-on ha Southfieldsbe, a Wimbledon Tenniszklubba akarunk menni, akkor a legközelebbi végállomás Wimbledon, tehát arra a metróra kell felszállni ami Wimbledonba megy) és már sínen is vagyunk.

Vannak persze íratlan szabályok, amiket a biztonság kedvéért én rögzítenék írásban. Kicsit összeszedetlen a lista, de a lényeg lejön:
  1. Amíg a térképpel konzultálsz akárhol a metróállomás területén, mindig ügyelj arra hogy ne legyél útban
  2. Hátizsákot  vedd le, főleg a túrazsákot (némely retikül is ide sorolandó)
  3. A Babakocsi nem bozóttörő masina. Ne azzall túrj le magad elől mindenkit mert meglásd, babakocsistól valaki véletlenül felrúg. Nem direkt (jobb esetben), de ha útban vagy és lassan haladsz, magadra vess
  4. A fenti pontból következik, hogy ha te sétálni akarsz, vagy a párod kezét fogni, akkor a falhoz közel tedd. Ne kolbászoljatok összefonott ujjakkal a keskeny alagút közepén, mert valaki előbb utóbb a sarkatokra lép. Mi Londoniak szeretünk nagyon sietni, valóságos gyalogversengés folyik az alagutakban. Tudjuk hogy hova kell beszállni a szerelvénybe hogy a célpontunknál a kijárathoz a lehető legközelebb tudjunk leszállni és minél előbb friss levegőre jutni
  5. A mozgólépcsőn mindig állj jobbra. Nem balra, nem középre, jobbra. Ha nem a menetirány szerinti jobb oldalon állsz akkor ne csodálkozz ha kapsz egy véletlenszerű medvepuszit. Vagy egy aktatáskát. Vagy csak vesénváglak a táskámmal, mert megpróbállak kikerülni. Stand on the Right!
  6. Gyereket mindig magad előtt vezess! Nem is részletezem hogy miért, de elhiheted hogy fontos megjegyezni ha leírom. Libasorban közlekedjetek.
  7. Kistestű kutyát fogd az öledbe (ha már egyszer azzal kínzod hogy Olimpiára hozod)
  8. A londoni metró számtalan szuper fotótémát kínál. Fotózz nyugodtan, sőt biztatlak rá, de figyelj arra hogy ne használj vakut. Az tilos. Ne fotózz emberek arcába. Az pofátlanság. Miközben fotózol, ügyelj hogy ne akadályozd a forgalmat. Elég egy ember vagy egy táska hogy gyalogosdugó alakuljon ki!
  9. A peronokon a sárga vonal a te biztonságodat szolgálja. Ne várj a metróra a sárga vonalon túl. Vannak akik megteszik, ő dolguk. A metró sínekben több ezer volt csörgedezik, ha ráesel neked már mindegy, de az összes többi utazó napját tönkrevágod, mert mire fellapátolnak a sínekről addigra már mindenki lekéste a sporteseményt (vagy bepisilt a szerelvényben várakozva). Ne locsolj vizet se a sínekre mert úgy is utolérhet a bzz bzz!
  10. Amikor csipog a metró ajtaja az azt jelenti hogy be fog csukódni. Turistaként ne szórakozz azzal hogy megpróbálsz beugrani, mert ha fejjel esel a zárt ajtónak, bentről a londoniak csak röhögni fognak rajtad, te meg égni fogsz. Légy szíves a csipogásnál állj félre, hogy a több rutinnal rendelkezők milimétereket kihasználva probléma nélkül beugorjanak.
  11. A metróban mindig úgy illik állni hogy másnak is jusson hely. Ez az ittenieknek sem megy mindig. Ilyenkor az újonnan érkezők csak simán betolják az illetőt a szerelvény mélyére. Az rondán, sértődötten néz körül, de senki sem sajnálja. Előfordul, hogy az önző disznó pont überudvariasokkal van körbevéve. Ilyenkor az überudvariasakat is be lehet tolni. Akkor nem furakszunk ha nincs hely. Legalábbis én...
  12. Leszálláskor udvariasan, de határozottan szólj ha leszállnál. Ne akarj kepeszteni rögtön az előző állomás elhagyása után. Ráérsz akkor felállni vagy ficeregni amikor már bent van az állomáson a vonat.
  13. Víz legyen nálad. Mindig.
  14. Ha rosszul vagy, ne metrózz. Ne rókázz le senkit. Ha mégis jön a róka, akkor készülj fel zacskóval. Egyszer láttam egy lányt aki akkora taccsot kirakott hogy nem győztek arrébb ugrálni az emberek. Nem volt kellemes hányásszagban utazni.
  15. Ha terhes vagy, idős, vagy csak nem megy az állás, akkor jó ha tudod hogy az ajtók melletti ülések az olyanoknak van fenttartva mint te. Ha nem adják át a helyet neked, csak mutass rá a jelre az illető mögött. Inkább követeld ki a helyedet, minthogy rosszul legyél és 14-es pont legyen! Ha te is állsz és látsz egy terhest/időst aki nem kap helyet, jelezz az ülőknek - nem biztos hogy önzők, de lehet hogy nem látják.
  16. Ha többen utaztok, mindig beszéljétek meg hogy hova mentek, melyik állomásnál fogtok leszállni. Ha valamelyikőtök nem fér fel a vonatra, vagy véletlenül egyel korábban leszáll, vagy túlmegy, akkor mindig egyezzetek meg hogy hol találkoztok. Pl ha beszálltok A állomáson a 3-as kocsiba a 2. ajtónál, de a csapatból valaki leszakad, akkor ti a megbeszélt célállomáson leszálltok és ott ahol vagytok megálltok (a padnál vagy a falhoz közel). A londoni metrókon nagy részben nincsen térerő, a mobilok nem működnek. A vészféket ezért ne húzd be, mert ez is irdatlan késéseket tud okozni.
  17. Amikor belépsz az állomásra, a jegykezelő gép jobbkezes. Vagyis jobb oldalon csippantasz be az Oyster kártyával és jobb oldalra dugod be a papírjegyet is. Ezeknek a kapuknak 'szeme' van. Amikor nincs semmi a szem előtt, akkor nyílik ki a kapu, és addig nyitva van amíg a másik oldalon levő szem nem érzékeli hogy ott állsz előtte. Jegyed/kártyád érvényesítésekor ügyelj, hogy a szem előtt ne legyen semmi és a kapu gond nélkül kinyílik. Ha bénázol, vagy engedsz a tömeg nyomásának és beljebb állsz mint kellene, a kapu nem fog kinyílni.
  18. Léteznek nagyobb kapuk is, de ezek lassabban nyílnak. Ha nem tudod őket használni, mert gyorsabb a sima kapuhoz a sor, akkor figyelj hogy a bőröndöt, szatyraidat (totyogós gyerekedet) magad előtt vezesd be, hogy ne csapódjon rá a kapu az értékeidre. Engem egyszer vágott pofán egy ilyen kapu, letört a körmöm és még rohadtul fájt is. Ezek a kapuk erősek. Ha beragad a táskád, akkor kérj segítséget az állomáson dolgozóktól (egy HELLO? HELP! EXCUSE ME! bőven elég lesz), de ne rángasd a cuccodat, mert a cuccod fog pórul járni!
  19. Ha oysterrel utazol mindig ügyelj rá hogy be és ki is csippants. Ha nyitva van a kapu, ne bújj át rajta csippantás nélkül, mert a legdrágább jegy ára lesz a büntetésed! Ki akar másfél font helyett négyet fizetni?
  20. Ismerkedj  a good service (göd szörvisz), minor delays (májnor diléjz), severe delays (szever diléjz) és suspended (szüszpended, szüszpendid) kifejezések kiejtésével. Ezek jelentése sorra: normál üzemmód, kis késés, nagy késés, járat felfüggesztve. Utóbbi kettő nagyon macerás, nem árt másik útvonalat keresni. Minden bejáratnál van ingyenes metrótérkép, nem árt ha van kéznél egy-egy.
  21. Fogd a térképet és Gyalogolj! Sok belvárosi állomás sokkal közelebb van egymáshoz felszínen mint gondolnád. Készülj fel térképpel, és gyalogolj felszínen, vagy használj buszt, az olcsóbb mint a metró, de ez már egy másik fejezet.

Remélem ez hasznos beszámoló volt.

Most 16 óra 9 perc van, és a láng közeleg! Lehet hogy látni fogom közelről az Olimpiai Lángot a több hónapos vonulás utolsó előtti napján???

Hamarosan meglátjuk. Addig is küldd el ezen cikk linkjét annak akinek szerinted szüksége lehet rá!



Sikerült!!! Az Olimpiai Lángot éppen Lois Roche viszi, az Arsenal női ifistája.

4 megjegyzés:

Thea írta...

Igen, nagyon tetszik és az is, hogy ezek egy részét élőben is hallhattam és tudom: igen-igen praktikus tanácsok!
A stílusod pedig, haláli! :-D

Thea írta...

Jah és remélem láthatod testközelből a Lángot!

orsi írta...

Jujjj, de izgi! És tényleg nagyobb a londoni metróhálózat a párizsinál is? Én már attól is sokkot kaptam :D
Juj, és jövő héten meg már mentek nyaralni, de zsír! Viszont akkor nem néztek meg semmit? Habár ahogy hallom, horror árak vannak, de az izmos magyar vízilabda válogatott férfi testek.. hmmm :) Kajakosokról már nem is beszélve!

Névtelen írta...

Mallorcan Cala Santanyit ne merjetek kihagyni :)